КТ урографія – що таке томографія сечовивідної системи

09.02.2022
що краще: рентген чи УЗД-обстеження
11.03.2024

КТ урографія – що таке томографія сечовивідної системи

Комп’ютерна томографія сечовидільної системи (або КТ-урографія) – це сучасний тест, що візуалізує. Дізнайтеся, коли їх робити і яка підготовка для цього потрібна.
Найбільш поширені захворювання сечовидільної системи можуть бути досить неприємними, але їх відносно легко розпізнати і, отже, ефективно лікувати. Часто буває досить розмови з пацієнтом, можливо, доповненою ультразвуковим дослідженням. Іноді, проблема є складнішою і тоді уролог, тобто. спеціаліст, який займається сечовивідною системою, повинен використовувати передові методи діагностики, зокрема КТ-урографію. Дізнайтеся про ключову інформацію про цю медичну процедуру, прочитавши статтю нижче.

Що таке КТ урографія

Слово «урографія» походить від грецьких слів «ouron» та «graphein», які означають «сеч» і «малювати» відповідно. Тому ця назва добре відображає суть обстеження сечовидільної системи. При класичній урографії вона помітна на кількох – зазвичай на чотирьох – рентгенограмах, зроблених після введення пацієнту спеціальної речовини, яка називається контрастом. Внутрішньовенне введення контрастної речовини (також відомої як контрастна речовина) разом з кров’ю надходить до нирок і далі, до сечоводів та сечового міхура і завдяки тому, що воно краще, ніж тканини, поглинає рентгенівські промені, робить перераховані вище елементи більш помітні на рентгенівських знімках.
При візуалізації сечовидільної системи за допомогою комп’ютерної томографії (скорочено: КТ) також використовують контраст та опромінення. Але замість кількох рентгенівських знімків тут робиться щонайменше кілька десятків, причому в набагато більшому дозволі. Потім вони накладаються один на одного для створення високо деталізованих моделей внутрішніх анатомічних структур у двох, а іноді і трьох вимірах. Цим займається комп’ютер, оснащений сучасним програмним забезпеченням – звідси і прикметник “комп’ютер” у назві дослідження.

Корисно знати

У зв’язку з тим, що візуалізація сечовидільної системи за допомогою комп’ютерної томографії стає дедалі доступнішою, вона не завжди вимагає контрастування, і є більш точною, ніж класична урографія, вона поступово починає її витісняти. Для порівняння: чутливість традиційної урографії у діагностиці нефролітіазу становить 44-77%, а специфічність 80-87%, тоді як при КТ-урографії ці значення зростають до 51-87% та 94-100 відсотків відповідно.

Як працює КТ урографія?

Сам томограф трохи схожий на величезний бублик з діркою. У круглому корпусі апарата розташовані лампи, що випромінюють випромінювання, а перед ними – детектори, що збирають це випромінювання при його проходженні через тіло пацієнта і передають отриману таким чином інформацію в комп’ютер. Під час обстеження пацієнт лежить на спеціальному столі, який автоматично засувається в отвір апарата, а лампи та детектори рухаються навколо нього та одночасно роблять знімки.
Випробовуваний зазвичай приймає положення лежачи на спині, але його також можуть попросити змінити положення, зокрема під час процедури. Для зручності тіло іноді стабілізують подушками та опорами, що водночас дозволяє пацієнту залишатися нерухомим. Це важливо, оскільки будь-який рух може змастити зображення, що знизить діагностичну цінність дослідження або викличе необхідність проведення додаткових рентгенограм (тобто опромінює пацієнта вищою дозою шкідливого випромінювання). Щоб компенсувати рух, у певні моменти – за вказівкою рентгенолога, який спостерігає томографію, доводиться навіть затримувати дихання.
Рентгенолог знаходиться у окремій кімнаті. Інакше він щодня піддавався впливу величезних доз радіації, обстежуючи безліч пацієнтів. Однак весь час він залишається у візуальному контакті з пацієнтом через скло та у голосовому контакті через переговорний пристрій.

Ресурси для Вашого бізнесу – Resourcegroup – надійний партнер для українських підприємців.

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *