Що таке МРТ голови? Коли це робити?

Що таке УЗД? Що варто знати про дослідження?
15.10.2021
Магнітно-резонансна томографія всього хребта – як це працює
09.02.2022

Що таке МРТ голови? Коли це робити?

Магнітно-резонансна томографія голови – це візуалізуюче дослідження, яке проводиться при підозрі на інсульт, при діагностиці головного болю, при нейродегенеративних захворюваннях, для пошуку причини епілепсії та при багатьох неврологічних захворюваннях. Дізнайтеся, як підготуватися до тесту та чому варто вибрати саме цей метод діагностики. Магнітно-резонансна томографія (МРТ) – абсолютно неінвазивне та безболісне дослідження. Однак деякі пацієнти можуть відчувати невеликий дискомфорт, пов’язаний із замкненим простором. Діагностика з використанням сучасних методів візуалізації в даний час дуже точна і дозволяє своєчасно виявляти численні захворювання нервової та судинної систем, а також контролювати перебіг лікування.

Що таке магнітно-резонансна томографія?

Магнітно-резонансна томографія голови дає докладні зображення структур центральної нервової системи у різних площинах та перерізах. Хворого поміщають у спеціальну трубку із сильним магнітним полем. Пристрій використовує закони фізики, що розповідають про магнітні властивості атомів, у тому числі складається тіло людини. Як відомо, тіло людини складається здебільшого з води, тобто з атомів водню та кисню. Протони в магнітному полі вишиковуються певним чином – паралельно. Електромагнітні хвилі, що впливають на тканини людини, стимулюють їх, сигнал при поверненні у вихідний енергетичний стан надходить на томограф і потім зчитується досвідченим фахівцем. Це дозволяє візуалізувати, у тому числі, осередкові зміни в м’яких тканинах голови, а при введенні контрасту – у судинах.

Магнітно-резонансна томографія – з контрастом чи без?

Магнітно-резонансна томографія голови може бути виконана з контрастування або без нього. Контраст у цьому дослідженні застосовують за наявності медичних показань щодо нього. Певні хворобливі стани, такі як пухлини головного мозку можуть бути адекватно візуалізовані тільки після введення. Контраст вводять внутрішньовенно. Допомагає виявити, у тому числі активні осередки запалення при розсіяному склерозі.

Коли проводиться МРТ голови?

Показаннями для проведення МРТ голови є:
• підозра на травми головного мозку та черепа після нещасних випадків,
• пухлини головного мозку,
• хвороба Альцгеймера (дозволяє оцінити рівень атрофії мозкової тканини),
• пухлини спинного мозку,
• розсіяний склероз,
• захворювання очниць,
• менінгіт,
• Захворювання гіпофіза.

Пацієнт може бути спрямований на МРТ голови, якщо у нього частий або постійний шум у вухах, запаморочення та головний біль, порушення рівноваги, осередкова неврологічна симптоматика або порушення нервової провідності.
Підготовка до МРТ голови необхідна для того, щоб обстеження було достовірним, безпечним та точним. Перед входом до приміщення, де знаходиться обладнання, зніміть усі прикраси та викиньте всі металеві предмети (навіть дрібні аксесуари на ременях або взуття). Жінкам не слід користуватися косметикою, оскільки кольорова косметика може містити металеві частинки, які можуть спотворити результати тесту. Стільники, кредитні картки та окуляри також слід відкласти убік, а прикраси для волосся зняти.
Під час обстеження пацієнт повинен почуватися в повній комфортності, тому варто одягнути вільний одяг, який не сковує рухів. При введенні розмаїття необхідне рясне питво (як до, так і після дослідження). Тривалість тесту залежить від обстежуваного пацієнта – він може тривати від 20 до 45 хвилин. Під час обстеження слід виконувати вказівки медперсоналу.

Протипоказання до проведення магнітно-резонансної томографії

Існують деякі протипоказання до проведення МРТ голови.
• металеві сторонні тіла,
• імплантовані кардіостимулятори, нейростимулятори, кохлеарні імпланти – деякі з них, особливо новітні, не є перешкодою щодо магнітно-резонансної томографії,
• постійний ортодонтичний апарат,
• зубні імплантати.

Більші шматки у тілі пацієнта можуть лише рухатися, а й підвищувати свою температуру під впливом магнітного поля. Це, у свою чергу, несе у собі ризик виникнення внутрішньотканинних опіків, що може бути дуже небезпечним для здоров’я пацієнта. Тому всі пристрої із феромагнітними властивостями є протипоказанням до проведення МРТ голови. Пацієнт повинен завжди повідомляти лікаря про наявність у нього протезів та імплантатів, але слід пам’ятати, що не всі вони є абсолютною перешкодою щодо МРТ голови.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *